la-Romania.ro     


Fondat 2011     |                     Site dedicat informarii romanilor.                   |     


Acasa  |  Social  |  Politic  |  Economic  |  Legislatie  Sanatate  |  Medicina  |  Sport  |  Divertisment  |  Anunturi  |  Utile  |  Forum  |  Mall  |  Contact

Eduard-Raul Hellvig - noul șef al SRI (fișă biografică)

Agerpres

 

Eduard-Raul Hellvig s-a născut la 27 octombrie 1974, la Zalău, județul Sălaj.

A absolvit Facultatea de Științe Politice și Administrație Publică din cadrul Universității 'Babeș Bolyai' din Cluj-Napoca (1997). În 2009 a obținut titlul de doctor în Relații Internaționale al Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) din București.

A urmat studii postuniversitare la Colegiul Național de Apărare, Universitatea Carol I București (2005-2006); Centrul European de Studii de Securitate ''George C. Marshall'', Germania, Garmisch-Partenkirchen (2006).

Și-a început activitatea profesională ca director de programe al ''Institutului de Analiză Politică'' Cluj-Napoca (1996-1997), și a continuat ca broker la BVB — TVM S.A. (1997-1998), apoi ca, director general Institutul de Studii Sociale (2001-2003) și director executiv Sintezis România (2004).

În 2003, a devenit membru al Partidului Umanist din România (PUR), care, în mai 2005, s-a transformat în Partidul Conservator — PC, între 2004-2005 a deținut funcția de președinte interimar al PUR Bihor.

În 2008, s-a înscris în Partidul Național Liberal (PNL). A fost secretar general al PNL (3 mai 2011—martie 2014). În prezent este vicepreședinte al PNL.

A fost consilier politic al fostului vicepreședinte PNL Horia Rusu (1998-1999), consilier al ministrului de Interne Constantin Dudu Ionescu (1999-2000), consilier al candidatului la președinția României, Constantin Mugur Isărescu (2000), șeful staff-ului în campania lui Crin Antonescu pentru alegerile prezidențiale (2009).

A deținut funcția de ministru al Dezvoltării Regionale și Turismului în Cabinetul Ponta I, în perioada 7 mai — 21 decembrie 2012.

La alegerile parlamentare din 28 noiembrie 2004, a devenit deputat de Bihor, pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR. În legislatura 2004-2008, a făcut parte din Comisia parlamentară de anchetă pentru investigări și clarificări referitoare la activitatea ICE Dunărea; secretar al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (octombrie 2005-septembrie 2008); membru al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO.

În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012 a câștigat un mandat de deputat, pe listele USL, în Colegiul uninominal nr. 4 din Ilfov. În cadrul acestei legislaturi a fost vicepreședinte al Camerei Deputaților (dec.2012-febr. 2013 și febr.-sept. 2013) și membru în Comisia pentru politică externă (până în febr. 2013), în Comisia pentru Afaceri Europene (din febr. 2013) și în Delegația României la Adunarea Parlamentară a NATO (20 dec. 2012 — 3 sept. 2013). Mandatul său s-a încheiat la 3 septembrie 2013, în urma demisiei sale.

A fost ales deputat în Parlamentul European, membru al Grupului Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa (1 ian.—9 dec. 2007).

Începând cu 4 septembrie 2013, în urma preluării unuia dintre mandatele de europarlamentar rămase vacante la Bruxelles, a devenit europarlamentar PNL și membru al Grupului Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa (și 4 sept. 2013-30 iun. 2014).

A obținut un nou mandat la alegerile europarlamentare din 25 mai 2014. Din 1 iulie 2014, este membru al Grupului Partidului Popular European (Creștin Democrat). Este membru în Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor și în Delegația pentru relațiile cu Canada, dar și membru supleant în Comisia pentru industrie, cercetare și energie, Subcomisia pentru securitate și apărare și Delegația la Adunarea Parlamentară Paritară ACP-UE.

Pentru a fi în permanență la curent cu ultimele noutăți și informații, urmărește-ne pe Facebook.

 


laAnunt.ro |eMedic.ro     |     LaMedic.ro     |     laExecutareSilita.ro     |     laHotel.ro     |     laZiar.ro     |     la-Facultate.ro     |     la-Firma.ro     |     la-Mall.ro     |     la-Masa.ro     |     la-Televizor.ro     |     Spune-ti parerea.ro

la-AlbaIulia.ro     |     la-Alexandria.ro     |     la-Arad.ro     |     la-Bacau.ro     |     la-BaiaMare.ro     |     la-Balti.ro     |     la-Barlad.ro | la-Bistrita.ro     |     la-Botosani.ro     |     la-Braila.ro     |     la-Brasov.ro     |     la-Bucuresti.ro     |     la-Buzau.ro     |     la-Calarasi.ro     |     la-Chisinau.ro     |     la-ClujNapoca.ro     |     la-Constanta.ro     |     la-Craiova.ro     |     la-Deva.ro     |     la-DrobetaTurnuSeverin.ro     |     la-Focsani.ro     |     la-Galati.ro     |     la-Giurgiu.ro     |     la-Hunedoara.ro|la-Iasi.ro     |     la-Medias.ro |la-MiercureaCiuc.ro     |     la-Onesti.ro | la-Oradea.ro     |     la-PiatraNeamt.ro     |     la-Pitesti.ro     |     la-Ploiesti.ro     |     la-RamnicuSarat.ro|la-RamnicuValcea.ro     |     la-Resita.ro     |     la-Roman.ro | la-SatuMare.ro     |     la-SfantuGheorghe.ro     |     la-Sibiu.ro     |     la-Slatina.ro     |     la-Slobozia.ro     |     la-Suceava.ro     |     la-Targoviste.ro     |     la-TarguJiu.ro     |     la-TarguMures.ro     |     la-Timisoara.ro     |     la-Tulcea.ro     |     la-Turda.ro | la-Vaslui.ro     |     la-Zalau.ro

eSante.ro     |     Journaux.ro     |     laTele.ro     |     Magasins.ro     |     Medecin.ro     |     Universites.ro

©2015